Miłość rodzicielska powinna być bezwarunkowa
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Miłość rodzicielska – jedno z moich dzieci kocham bardziej

Powszechnie przyjęło się, że miłość rodzicielska powinna być bezwarunkowa. Jednak rzeczywistość nie jest tak idealna.

Czy pojawiły się w twojej głowie myśli, że jedno z dzieci kochasz bardziej? Nie jest to miłe, masz poczucie winy, czujesz, że jesteś fatalną matką, że powinno ci wystarczyć czasu i cierpliwości dla dwojga czy też trojga dzieci. Na pewno  wszystkie dzieci bardzo kochasz ale twoje serce jeszcze bardziej ciągnie ku jednemu z nich. Pragniesz spędzać z nim jak najwięcej czasu, przytulać, czytać książeczki. Czujesz, że jest dla ciebie całym światem i oddałabyś mu wszystko. Lecz nie tędy droga. Jeżeli faworyzujesz jedno z dzieci popełniasz olbrzymi błąd. Spędzasz więcej czasu z jednym z nich. Dodatkowo jesteś wtedy niesprawiedliwa i traktujesz nierówno swoje dzieci. Jedno z nich, za niegrzeczne zachowanie jest notorycznie karane a drugie za podobne sytuacje nie ponosi żadnych konsekwencji.

Gdzie się podziała miłość rodzicielska do drugiego dziecka? Brak równości i miłości bardzo przekłada się na rozwój psychiczny i emocjonalny maluszka. Dziecko, które dostrzega, że jego mama woli spędzać czas z jego bratem lub siostrą poczuje się skrzywdzone i niekochane. Zapamięta ci to do końca swoich dni bo dla dziecka miłość matczyna jest najważniejsza na świecie a jej brak lub niedostatek przekłada się na dorosłe życie. Dziecko, które widzi, że nie jest tak mocno kochane jest smutne i mniej pewne siebie, czuje się odrzucone i opuszczone. W przyszłości ma większe predyspozycje do zachorowania na depresję. Pomyśl co ty czułabyś gdyby mama kochała twojego brata bardziej i dała ci to dotkliwie do zrozumienia.

Zobacz też: Narodziny dziecka czyli jak zmienia się życie po urodzeniu dziecka?

Jeżeli kiedykolwiek pomyślałaś, że jedno z dzieci kochasz bardziej nigdy nie daj odczuć tego pozostałym maluchom. Spraw, aby miłość rodzicielska była bezwarunkowa. Baw się z każdym ze swoich dzieci, czytaj książeczki, poświęcaj czas, przytulaj i okazuj miłość każdemu z nich. Idź do terapeuty, na terapię, porozmawiaj o swoich problemach z wykwalifikowanym personelem ale nigdy, przenigdy nie daj odczuć dziecku, że jest mniej kochane. Nie buduj niestabilnych fundamentów emocjonalnych swoim dzieciom, bo kiedyś mogą podupaść na duchu a ich psychika rozpadnie się jak domek z kart.

Miłość rodzicielska czyli wszystkie dzieci kocham ale jedno bardziej lubię.

Raczej rzadko zdarza się, żeby jedno z dzieci faktycznie było mniej kochane. Bardziej prawdopodobne jest, że jedno z dzieci dany rodzic bardziej lubi. I rzeczywiście niemal każdy rodzic ma wśród dzieci swojego ulubieńca. Nie na darmo mówi się o dzieciach „synek mamusi” albo „córeczka tatusia”. Może się tak zdarzyć, gdy dziecko bardziej pasuje charakterem do jednego z rodziców. Ojciec i syn, kopiąc razem w piłkę i oglądając mecze, mogą mieć więcej wspólnego, a przez to milej będzie im spędzać razem czas. Z drugiej strony często ojcowie bardzo dużo uwagi poświęcają córkom, uwielbiają je rozpieszczać prezentami, troszczą się bardziej o ich bezpieczeństwo. Uzdolniona muzycznie mama może mieć więcej wspólnych tematów z dzieckiem chodzącym do szkoły muzycznej niż z tym, które przejawia talenty w innych dziedzinach. Czasami przyczyną może być osobowość dziecka. Jedno jest grzeczne i posłuszne a drugie od samego początku sprawia problemy a próby podejmowania rozmowy zawsze kończą się niepowodzeniem.

Zobacz też: Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Niesprawiedliwe? Tak!

Jednak pamiętajmy, że rodzice to też ludzie… Im również lepiej jest dogadywać się z jednym z dwojga swoich rodziców. Problem pojawia się, gdy rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo faworyzują jedną z pociech. Niebezpieczne jest również pobłażanie i ignorowanie negatywnych zachowań jednego z dzieci. Zbyt duża miłość rodzicielska może prowadzić w przyszłości do problemów wychowawczych w  przedszkolu i szkole, ponieważ nauczyciele nie będą wstanie poradzić sobie z dzieckiem, któremu na wszystko pozwalano.

Czerwony alarm dla rodziców.

Do czego może doprowadzić nadmierne faworyzowanie jednego z dzieci? Przede wszystkim do pogorszenia się relacji między rodzeństwem. Faworyzowane dziecko zostanie obarczone winą za to, co się dzieje. Pozostałe dzieci będą darzyć je nienawiścią i próbować z nim rywalizować. Na ogół rodzice więcej czasu i uwagi poświęcają młodszemu z dzieci, a wówczas to starsze może poczuć się mniej kochane. Pomijane pociechy będą też miały niższe poczucie wartości ponieważ miłość rodzicielska jest bardzo ważna w tym okresie. U tego zaś, które rodzic stawia na piedestale, może wystąpić niesłusznie wyolbrzymiony obraz siebie. Może to utrudnić jego stosunki z rówieśnikami, a w przyszłości rzutować nawet na wyniki w szkole.

Zobacz też: Mam dość swojego dziecka!

Co zrobić gdy czujesz, że jedno z dzieci kochasz bardziej?

Przede wszystkim nie wypieraj się tej myśli. Nie staraj się szukać dla siebie usprawiedliwienia. Postaraj się zmienić krzywdzące zachowania. W razie potrzeby warto sięgnąć po pomoc specjalisty — psychologa zajmującego się terapią rodzin. Być może powód faworyzowania jednego z dzieci tkwi głębiej, a nawet jest zakorzeniony gdzieś w twojej przeszłości? Nie jesteś jedyną matką, która ma swojego ulubieńca pośród dzieci  ale traktuj je w równy i sprawiedliwy sposób. Każdy, kto ma więcej niż jedno dziecko wie jak bardzo jest to trudne zadanie do wykonania.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.