Kiedy niemowlę zaczyna samodzielne siadać?

Kiedy niemowlę zaczyna samodzielne siadać?

Świeżo upieczeni rodzice zadają sobie mnóstwo pytań dotyczących rozwoju ich nowonarodzonego dziecka. Jest to zupełnie naturalne – chcą się dowiedzieć, kiedy niemowlę zaczyna siadać, chodzić, mówić? Wśród mnóstwa nasuwających im się wątpliwości jest dużo niewiadomych i bardzo mało pewnych. Dlaczego…? Dlatego, że rozwój fizyczny dziecka jest niezwykle indywidualną kwestią i u każdego niemowlaka przebiega inaczej. Reasumując – ciężko podawać standardowy czas, kiedy niemowlę siada, ponieważ nie da się tego stwierdzić z całkowitą pewnością.

Kiedy niemowlę zaczyna siadać, ma mnóstwo frajdy!

To prawda! Kiedy siada, niemowlę widzi świat z nowej, nieodkrytej jeszcze perspektywy i bardzo mu się to podoba. Pojawiają się nowe możliwości zabawy – maluch może trzymać ulubioną zabawkę w dwóch rączkach, trzymać dwie grzechotki i dźwięcznie nimi postukiwać ku uciesze spragnionych ciszy rodziców lub po prostu przewracać grube strony w dziecięcych książeczkach i wymieniać łobuzerskie uśmiechy z mamą, którą dzięki pozycji siedzącej ma cały czas w zasięgu wzroku. Pozycja siedząca daje też pole do popisu w wannie, dziecięcym basenie i wózku. Kiedy niemowlę siada, może machać rączkami i chlapać wodą, bawić się gumową kaczuszką podczas wieczornej kąpieli albo podziwiać kwitnące pergole podczas spaceru (leżąc, widziało tylko błękitne niebo – nie da się ukryć, że tak monotonny widok szybko może się znudzić). Kiedy niemowlę zaczyna siadać, zmienia się jego dotychczasowy punkt widzenia. Dziecko wchodzi w kolejny etap rozwoju i jest to fascynujące dla malucha i rodziców.

Kiedy niemowlę siada?

Niełatwo odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Mówi się, że dzieci zwykle powielają pewne schematy, ale to, kiedy niemowlę zaczyna siadać, jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Wszystko zależy od stopnia rozwoju dziecka, w grę wchodzą też predyspozycje odziedziczone po rodzicach i dziadkach oraz zewnętrzne warunki, w których rozwija się maluch. Nic nie można przyspieszać i nie warto sadzać dziecka na siłę! Z perspektywy dorosłego człowieka siadanie nie jest niczym niezwykłym, ale małe dziecko musi włożyć niesamowicie dużo wysiłku, żeby nauczyć się tej… trudnej sztuki! Jego małe ciałko nie jest przyzwyczajone do tak dużego wysiłku.
Pewne jest, że momentem najintensywniejszego rozwoju jest pierwszy rok życia dziecka. Wówczas niemowlę zwiększa masę ciała (nawet czterokrotnie) i szybko rośnie. Z leżącego, bezbronnego i zależnego od opiekunów malucha wyrasta ruchliwe dzieciątko, w którym budzi się mały odkrywca. To właśnie wtedy dziecko chce być w ruchu, odkrywać nowe zabawy, uczyć się nowych rzeczy – a to wszystko jest dużo prostsze, kiedy niemowlę siada samodzielnie.

Kiedy niemowlę zaczyna siadać – specjalista prawdę Ci powie…

Oczywiście, do mądrych porad specjalistów trzeba podchodzić w dużym dystansem (jeszcze raz podkreślamy, że jedyną dobrą odpowiedzią na pytanie, kiedy niemowlę zaczyna siadać, jest kwestia indywidualna i jeszcze raz indywidualna). Ponieważ zainteresowanym rodzicom podaje się pewne schematyczne dane, warto przyjrzeć się standardowemu zestawieniu umiejętności ruchowych dziecka. Maluch w 2-3 miesiącu życia zaczyna unosić główkę (do tej pory leży na brzuszku). Przełom 5 i 6 miesiąca to czas, kiedy niemowlę siada (a przynajmniej zaczyna siadać) i uczy się raczkować. Nauka przyjmowania pozycji pionowej i próby stawiania pierwszych kroków przy pomocy niezastąpionych rodziców przypadają na 9 miesiąc życia. Według specjalistów czas, kiedy niemowlę siada samodzielnie, przypada więc między 4 a 7 miesiącem życia.

Kto doradzi, kiedy niemowlę siada samodzielnie?

Oczywiście lekarz! Rodzicielskie wątpliwości powinien rozwiać specjalista podczas profilaktycznych wizyt lekarskich, zwyczajowo planowanych w ciągu pierwszych dwudziestu czterech miesięcy życia malucha. Takie wizyty to doskonała okazja, aby spytać o to, kiedy niemowlę siada, mówi czy chodzi – w końcu to podczas wizyt profilaktycznych pediatra ocenia rozwój niemowlaka i może powiedzieć coś więcej niż inni „doradcy” (internetowi, książkowi, jacykolwiek). Jedno jest pewne – szukając odpowiedzi na pytanie, kiedy niemowlę siada (albo kiedy niemowlę siada samodzielnie), warto zachować zdrowy rozsądek… żeby przypadkiem nie usiąść z wrażenia!