Kiedy niemowlę zaczyna chodzić?

Kiedy niemowlę zaczyna chodzić?

Rodzice od samego początku zadają sobie mnóstwo pytań dotyczących rozwoju ich nowonarodzonego dziecka. Interesuje ich mnóstwo rzeczy, przede wszystkim tych podstawowych i ważnych dla prawidłowego rozwoju malucha – kiedy niemowlę zaczyna chodzić, siadać, mówić… Poza tym rodzice mają w zwyczaju martwić się innymi, mniej istotnymi kwestiami, np. kiedy warto wprowadzić do diety malucha brokuły i przeczytać mu pierwszą bajkę. Wśród mnóstwa nasuwających im się wątpliwości jest dużo niewiadomych i bardzo mało pewnych. Trudno określić, kiedy niemowlę zaczyna chodzić, ponieważ rozwój fizyczny dziecka jest niezwykle indywidualną kwestią i u każdego niemowlaka przebiega inaczej.

Kiedy niemowlę zaczyna chodzić?

Specjaliści twierdzą, że przed ukończeniem pierwszego roku życia. Tak naprawdę, to kiedy niemowlę zaczyna chodzić, zależy od wielu czynników: stopnia rozwoju dziecka, jego kondycji fizycznej, predyspozycji dziedziczonych po rodzicach i dziadkach oraz warunków otoczenia, w którym rozwija się maluch. Niemowlę musi nauczyć się wielu rzeczy, które dorośli traktują jako oczywiste – od ruszania główką przez siadanie aż po samodzielne spacery dookoła stołu w kuchni. Każda czynność tego typu wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym dla malucha!

Schemat prawdę Ci powie, czyli kiedy niemowlę zaczyna chodzić…

Od wielu lat powtarza się klasyczny przedział czasowy, w którym dochodzi do aktywizacji umiejętności ruchowych dziecka. I tak:

  • niemowlę po dwóch, trzech miesiącach życia przestaje leżeć na brzuszku i zaczyna unosić główkę, dzięki czemu zmienia swoją perspektywę patrzenia;
  • na przełomie piątego i szóstego miesiąca dziecko zaczyna siadać
    i z radością uczy się raczkować, przez co rodzice z trudnością za nim nadążają;
  • na dziewiąty miesiąc życia dziecka przypada nauka obierania pozycji pionowej i pierwsze próby stawiania kroków przy pomocy niezastąpionych rodziców – to czas, kiedy niemowlę zaczyna chodzić.

Kiedy niemowlę zaczyna chodzić, czyli przełom dziewiątego miesiąca życia

Umiejętności ruchowe nabyte przez dziecko do dziewiątego miesiąca życia mają na celu przygotowanie malucha do pierwszych kroczków, które z kolei pojawiają się mniej więcej w dziesiątym miesiącu życia (ponieważ umiejętności ruchowe są kwestią indywidualną, pierwsze kroki mogą pojawić się dużo później, między czternastym a szesnastym rokiem życia). Odpowiadając na pytanie, kiedy niemowlę zaczyna chodzić, warto uwzględnić pierwszy rok życia dziecka. To wtedy dziecko uczy się mnóstwa nowych rzeczy i z radością odkrywa świat ciekawych zabaw – dla małego dziecka wszystko jest nowe i wszystkiego musi się nauczyć.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, czyli duże zmiany w życiu małego człowieka

Okres, kiedy dziecko zaczyna chodzić, inauguruje nauka raczkowania. Dopiero później odbywa się nauka chodzenia. Rodzice powoli przygotowują dziecko do największych zmian (i trzeba przyznać, że sami też muszą oswoić się z tym, że ich pociecha staje się coraz bardziej ruchliwa). Zanim maluch nauczy się raczkować, będzie podejmował inne próby przemieszczania się – w grę wchodzą różne „akrobacje”, m.in. turlanie po podłodze, pełzanie i wspinanie się na fotele i kanapy. Dziecko będzie unosiło główkę i tułów, wciągając przy tym nóżki pod siebie. To wszystko przypada na dziewiąty miesiąc życia dziecka. Oczywiście to, kiedy dziecko zaczyna chodzić, zależy od wielu indywidualnych czynników i może wydarzyć się przed dziewiątym miesiącem życia, ale równie dobrze może nastąpić później.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, czyli rola rodziców

Podkreślmy po raz kolejny, że nauka chodzenia jest uzależniona jest od indywidualnego tempa rozwoju malucha. To, kiedy dziecko zaczyna chodzić, jest trudne do jednoznacznego określenia – choć specjaliści mówią o przełomowym dziewiątym miesiącu życia, do rozwoju dziecka trzeba podjeść indywidualnie i z dużym spokojem. O ile nie powinno się wywierać presji podczas nauki siadania, dopingowanie maluszka i zachęcanie go do podjęcia prób przemieszczania się ułatwi dziecku postawienie pierwszych, przełomowych kroczków. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, rodzicie powinni zadbać o jego bezpieczeństwo. Konieczne trzeba zabezpieczyć ostre krawędzie w mieszkaniu i zabrać z zasięgu dziecięcych rączek niebezpieczne przedmioty.