Kiedy można zacząć sadzać dziecko?

Kiedy można zacząć sadzać dziecko?

Rodzice uczą się swoich pociech – tak, jak dzieci od pierwszych dni swojego życia uczą się mnóstwa rzeczy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Przez pierwszy rok życia maluch musi opanować mnóstwo umiejętności, które z pozoru nie są bardzo skomplikowane, ale dla małego człowieka są wielkim wyzwaniem i jako takie wymagają wysiłku fizycznego. W tym okresie dorośli zadają sobie mnóstwo pytań związanych z nabywaniem umiejętności ruchowych malucha – są ciekawi, kiedy dziecko zacznie ruszać główką, kiedy można zacząć sadzać dziecko, kiedy maluszek zacznie siadać samodzielnie, kiedy przyjdzie czas na raczkowanie i na pierwsze kroki. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, kiedy można zacząć sadzać dziecko – choć nie da się ukryć, że zależy to od czynników zewnętrznych, kondycji malucha, predyspozycji przekazanych w genach przez rodziców i dziadków, a więc jest kwestią nader indywidualną.

Schematy, ach schematy – czyli kiedy można sadzać dziecko

Specjaliści zapytani o to, kiedy można sadzać dziecko, powołują się na klasyczny przedział czasowy aktywizacji umiejętności ruchowych dziecka. Wynika z niego, że:

  • niemowlę po dwóch, trzech miesiącach życia przestaje leżeć na brzuszku i zaczyna unosić główkę, dzięki czemu zmienia swoją perspektywę patrzenia i podczas spaceru dostrzega nie tylko błękit nieba, ale również drzewa w parku;
  • na przełomie piątego i szóstego miesiąca dziecko zaczyna siadać i z radością uczy się raczkować, zaś niepocieszeni rodzice uczą się za nim nadążać;
  • dziewiąty miesiąc życia dziecka to nauka obierania pozycji pionowej i pierwsze próby stawiania kroków przy pomocy niezastąpionych rodziców – to czas, kiedy niemowlę zaczyna chodzić.

Zatem czas, kiedy można sadzać dziecko, przypada mniej więcej po ukończeniu czwartego miesiąca życia.

Kiedy można sadzać dziecko, czyli bez pośpiechu

Siadanie to ważny etap w życiu dziecka, który przypada między czwartym a siódmym miesiącem życia. To rodzice inicjują naukę siadania, sadzając dziecko w wózku, na foteliku czy w jakimkolwiek innym bezpiecznym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie zmuszać dziecka do siadania, kiedy nie jest na to gotowe i źle reaguje na próby zmiany pozycji. To, kiedy można sadzać dziecko, zależy od indywidualnych predyspozycji i siły mięśniowej maluszka – to ona pozwala utrzymać proste plecy dziecka. Dziecko daje sygnał gotowości podjęcia próby siadania, kiedy utrzymuje podniesioną główkę, opiera się na łokciach i podciąga nóżki pod brzuszek.

O czym pamiętać, kiedy zaczyna się sadzać dziecko?

Przy pierwszych próbach sadzania dziecko bezwzględnie potrzebuje podparcia. Początki siadania, czyli czwarty miesiąc życia malucha to okres, kiedy można sadzać dziecko w oparciu o stabilny przedmiot, np. fotelik. Malucha można podeprzeć zabawkami, pluszakami albo poduszkami, aby uniknąć sytuacji, w której dziecko może sobie zrobić krzywdę. Dopiero po ukończeniu dziewiątego miesiąca życia maluszek będzie w stanie pewnie siadać bez wsparcia. W tym przypadku po raz kolejny sprawdza się stwierdzenie, że prawidłowo rozwijający się maluch zacznie siadać w odpowiednim dla niego momencie. To, kiedy można sadzać dziecko, zależy od mnóstwa czynników. Nie warto nic przyspieszać, dziecko samo wie, co jest dla niego najlepsze. Rodzice, zachowajcie spokój i zdrowy rozsądek! Jeśli przed ukończeniem pierwszego półrocza wasza pociecha nie siada samodzielnie – nie martwcie się i nie wertujcie nerwowo poradników. Niektórym dzieciom nauka siadania przychodzi łatwiej, innym nieco trudniej.