Faworyzowanie dzieci w środowisku szkolnym

Faworyzowanie dzieci przez nauczycieli

Faworyzowanie dzieci w środowisku szkolnym.

Dość powszechnym problemem w środowiskach młodzieżowych jest faworyzowanie dzieci lub dziecka przez nauczyciela. Nie jest to zjawisko dotyczące tylko życia rodzinnego, ale także klas szkolnych czy innych zorganizowanych grup.

 

Faworyzowanie dzieci  z wyjątkową osobowością

Dzieci często próbują się wyróżnić z tłumu, czasami niestety odbywa się to kosztem innych. Z kolei opiekunowie takich grup, nie będąc w stanie poświęcić każdej osobie równie dużo czasu i uwagi, wykazują skłonność do faworyzowania jednej z nich. Często spowodowane jest to wyjątkowymi zdolnościami jednostki, chęcią do pracy, zaangażowaniem i ujmującymi cechami charakteru. Niestety faworyzowanie dzieci niesie za sobą negatywne skutki w funkcjonowaniu grupy szkolnej.

Zobacz tez: Bunt dwulatka i problemy z małym złośnikiem

 

Jak objawia się faworyzowanie dzieci

W takim przypadku opiekun albo nauczyciel poświęca dziecku zdecydowanie więcej czasu, może także stawiać podopiecznemu wyższe oceny niż sobie na to zasłużył. Wiadomo, że ocena nauczyciela może nie być obiektywna, dlatego istotne jest, by dał on szansę każdej jednostce na wykazanie się i zaprezentowanie swoich umiejętności. Możliwość współpracy i poznawania siebie nawzajem pozwoli odkryć ukryte talenty podopiecznych.

 

Jakie są skutki faworyzowania dzieci przez opiekunów?

Faworyzowanie dziecka odbierane jest przez grupę negatywnie i skutkuje najczęściej odwróceniem się od niego albo dokuczaniem spowodowanym zazdrością. Często podejmowane są działania mające na celu zwrócenie na siebie uwagi opiekuna np.  poprzez szokujące i nieodpowiedzialne zachowania.

Zobacz też: Gdy dziecko nie słucha rodziców

Jeśli podopieczni poczują się zagrożeni, zwrócą się nie tylko przeciwko opiekunowi, ale i jego faworytowi poprzez próbę wykluczenia go z grupy, bez względu na to, jaką osobą jest i jakie wartości reprezentuje.

Oczywiście niektóre dzieci potrafią umiejętnie manipulować rzeczywistością i są świadome swojego uroku osobistego. Są więc w stanie skutecznie wykorzystać te cechy i zapewnić sobie specjalne traktowanie i pewne niezasłużone ulgi, jednocześnie utrzymując nauczyciela w przekonaniu, że postępuje słusznie. Grupa najczęściej jest w stanie zidentyfikować takie osoby i próbuje je na swój sposób zwalczać, chociaż często konfrontacja kończy się na wyzwiskach  – popularnym określeniem pozostaje wciąż “lizus”.

Zobacz też: Toksyczni rodzice niszczą swoje dzieci

Zdarza się także, że podejmowane są działania mające na celu zaskarbienie sobie przychylności faworyta, niejakie wkupienie się w jego łaski. Faworyzowanie dzieci i przedstawione zjawiska są bardzo niekorzystne, negatywnie wpływają na grupę i jej kontakt z opiekunem, prowadzą do podziałów i uniemożliwiają skuteczną współpracę. Należy więc dbać o dobrą i życzliwą atmosferę, w której każdy będzie miał możliwość rozwoju i samorealizacji.